Історія ресторану «Слон» у Хмельницькому
На Проскурівській – центральній вулиці Хмельницького береглось чимало будівель історичного значення. Одна з таких споруда ресторану та готелю «Слон», яка в першій половині ХХ ст. вважався найпопулярнішим закладом Проскурова. В чому особливість будівлі – читайте далі.
Будівля за адресою Проскурівська, 15 була зведена у 1896 році. З того часу перший поверх споруди не змінював цільового призначення та використовувався як заклад громадського харчування. Хмельничани й досі можуть називати це місце “Слон”, адже так називався тут ресторан сотню років тому.
Заклад назвали так, тому що форма фасаду споруди нагадувала голову слона. Історики також зазначають, що над входом був балкон, який начебто “підтримував” бивні слона.
Ресторан “Слон” вважався найкращим закладом харчування в Проскурові. Подейкують: саме тут готували найсмачніші страви подільської кухні. А порівняти у містян було з чим. Станом на 1909 рік у Проскурові працювало 9 ресторанів, 17 харчевень, чайних, закусочних, один буфет та майже сорок пивниць. Що стосується ресторану “Слон”, то він славився вишуканим асортиментом страв. Особливо були схвальні відгуки про холодні закуски та фірмову заливну рибу. Також у закладі був великий вибір вин і делікатесів. Містяни зазначали, що навіть у роки громадянської війни (зрозуміло, що це були складні часи) у ресторані “Слон” можна було замовити ананаси та чорну ікру. Щоправда, за такий обід довелося б заплатити велику суму грошей.
За словами краєзнавця, завідувача кафедри туризму та готельно-ресторанної справи Хмельницького національного університету Ігора Журби, тутешня кухня представляла усі народності подільського краю.
Славився заклад не тільки кухнею, а й архітектурою та атмосферою. Початково він був двоповерховим у стилі модерн. Витончений фасад підкреслювали балкони з ажурними металевими гратами. Вечорами відвідувачів розважали співаки та музиканти. Усі вони були незрячими, тому в народі на них казали: “сліпі музики”.
“Вони не тільки грали. Вони співали. Чони були з різних кінців та околиць міста Проскурів. Усі мали бездоганний голос. Принаймні, очевидці кажуть, що це було круто”, – розповідає Ігор Журба.
Оркестр сліпих музикантів був родзинкою “Слона”. Оркестр складався з 18 музикантів і вони грали віртуозно. Саме тому жителі Проскурова спеціально приходили в ресторан, замовляли чай (якщо не могли дозволити вечерю) та насолоджувалися прекрасною атмосферою.
Ще однією перевагою ресторану було те, що на другому поверсі над рестораном були облаштовані готельні номери. У цих номерах здебільшого відпочивали відвідувачі з жінками легкої поведінки. Хоча у готелі могли зупинятися і приїжджі.
Так, саме тут у вересні 1938 року зупинялася знімальна група під керівництвом відомого кінорежисера Олександра Довженка, що знімав у Проскурові деяки епізоди фільму “Щорс”.
Коли у місті Проскурів панувала радянська влада, то номери закрили, а ось ресторан продовжував свою роботу. Замість готельних номерів були розташовані класи польської школи. Проте навчалися діти тут недовго і влада все-таки вирішила повернути готель. Він мав назву «Готель № 1 міськкомунгоспу». Потрібно зазначити, що пансіонат працював тривалий час. У 1967 році неподалік відкрили сучасний, на той час, готель “Жовтневий”. Відповідно всі гості обласного центру прагнули мешкати у новому комфортабельному готелі.
Цікаво, що ресторан тут працював при будь-якій владі. Щоправда, періодично змінювалася назва та власники закладу. Тривалий час ресторан мав назву “Центральний”, згодом “Дружба”. Пізніше ресторан перетворився у кафе “Кристал”, бар “Едем”. У 2010 році на місці ресторану “Слон” відкрився заклад “Кондитерська лавка”, згодом – ресторан “Beef and cake”. А на другому поверсі, замість готельних номерів, працює Бюро технічної інвентаризації.
У підготовці матеріалу використано джерела: khmelnytskyi.one та Телеканал Перший Подільський