(Українська) Чим вабив Волочиськ знаменитостей?

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Майже півтора століття Волочиськ, що на Хмельниччині, був «воротами у Європу», оскільки розташовувався на державному кордоні. Тому й не дивно, що трапляються свідчення про перебування у містечку відомих людей. Адже їм доводилося, наприклад, проходити тут митний прикордонний контроль, а часто й очікувати пересадки на інший потяг. Збереглися деякі відомості про майбутніх лідерів Української революції 1917-1921 років, котрих привели у цей край різні життєві обставини.

Володимир Винниченко – людина експресивна, письменник європейського ґатунку, котрий вів бурхливу політичну діяльність, очолив перший український уряд – Генеральний Секретаріат, а пізніше – вищий орган державної влади – Директорію.

22-річний Володимир розпочав строкову військову службу, однак, як член Революційної української партії (РУП), вів агітацію серед робітничої молоді. Коли виявилася небезпека арешту, Винниченко у лютому 1903 року потягом перетнув кордон на «австрійський» бік, тобто самовільно залишив свою частину. У Галичині швидко зрозумів, що дорога революціонера не узгоджувалася із письменницьким ремеслом. Аби не перекладати на інших небезпечну справу транспортування підпільної літератури, революціонер-романтик взявся за неї сам. Мабуть, він не знав, що в усі поліцейські управління та охоронні відділення імперії, на всі прикордонні пункти надійшов «гончий лист». У ньому вимагалося «принять зависящие меры к обнаружению места нахождения Винниченка и, в утвердительном случае, подвергнуть его задержанию и передать местному воинскому начальнику для отправление в распоряжение командира 5-го сапёрного баталиона».

Володимир Винниченко. 1902 рік.

У липні 1903 року візник-контрабандист за винагороду в 30 рублів видав Винниченка жандармам у Волочиську. Його заарештували з паспортом на ім’я австрійського підданого, студента Львівського університету Генріха Долинського. При ньому було знайдено вантаж з кількасот примірників газет, брошур та авторських творів революційного змісту.

Володимира Винниченка відправили не у в’язницю, а на головну гауптвахту в київському гарнізоні. «Долинського» розшифрували майже відразу після арешту: він був пізнаний одним із своїх колишніх начальників – генералом Новицьким.

Літератора засудили за кількома кримінальними статтями на проходження служби у дисциплінарному батальйоні строком 1 рік і 6 місяців. Ще на гауптвахті затиснутий у жорна царського законодавства Винниченко, за характером холерик, не витримав психологічного тиску і здійснив спробу самогубства, однак був врятований охоронцями. Володимиру не судилося служити у дисбаті: нерівна боротьба з тюремщиками завершилася через 15 місяців амністією з нагоди народження спадкоємця царського престолу.

Також неодноразово бував у Волочиську й «батько української історії» професор Михайло Грушевський. Майбутній голова Центральної Ради на зламі століть проживав у Львові, де посідав кафедру східноєвропейської історії місцевого університету. У службових справах вчений часто виїздив на велику Україну та до імперської столиці.

У Центральному державному історичному архіві (м. Київ) зберігається фонд документів родини Грушевських, де знаходимо згадки й про Волочиськ. Так у рукописному листі від 2 лютого 1909 року з Києва до Петербурга дружина професора Марія Сильвестрівна поміж іншого радиться із чоловіком про час і маршрут виїзду до Львова – через Волочиськ чи Радивилів. У відповідь 6 лютого 1909 року М. Грушевський повідомляє про відтермінування свого виїзду з Петербурга у зв’язку з добрими перспективами видання там авторської «Історії України-Руси». Про свій виїзд обіцяє надіслати телеграму, а дружині радить вирушати на Львів саме через Волочиськ.

Професор Михайло Грушевський, його дружина Марія Сильвестрівна Грушевська (Вояковська) та донька Катерина.

3 листопада 1912 року дорогою до Києва Марія Сильвестрівна та донька Катерина надсилають лист із Підволочиська про забуті у Львові ноти та подають батьку список з проханням привезти їх згодом.

Будівля Волочиської поштово-телеграфної контори, споруджена на початку XX ст. Саме тут міг відправляти листи Михайло Грушевський. Фото 1960-их.

Один із листів доньці та дружині до Києва, датований 3 травня 1913 року, був написаний й відправлений Михайлом Сергійовичем безпосередньо на станції Волочиськ. До речі, можна припустити, що вчений здійснив коротку прогулянку з вокзалу до поштового відділення, що розташовувалося на місці сучасного магазину «Тамара» по вул. Слави. У тексті листа йшлося про дрібні фінансові та видавничі справи.

Багаторічна дружба пов’язувала двох видатних українців – історика літератури й критика, майбутнього заступника голови Центральної Ради та академіка Сергія Єфремова та класика нашої літератури, упорядника 4-томного тлумачного «Словаря української мови» Бориса Грінченка. Їх поєднували літературні інтереси та політична боротьба.

Сергій Єфремов під час навчання у Київському університеті Св. Володимира.

Обдарована багатьма талантами єдина донька Грінченка Анастасія брала участь у збройних повстаннях 1905-1907 років. Після ув’язнення російськими царськими сатрапами у дівчини розвинувся туберкульоз. Батьки робили зусилля, аби достроково звільнити дівчину за станом здоров’я, але марно, бо хвороба швидко прогресувала, і 1 жовтня 1908 року Анастасія Грінченко померла. Невдовзі, на жаль, помер немовлям і її єдиний син. Ця життєва трагедія підкосила батька, котрий пішов з життя за півтора року в італійському місті Оспедалетті.

Родина Грінченків: Борис Дмитрович, дружина Марія Миколаївна та донька Анастасія.

Українська громада Києва вирішила поховати письменника на Байковому кладовищі. 7 травня 1910 року депутація від видавництва «Вік» зустрічала тіло Б.Д. Грінченка у Волочиську. Серед присутніх був й Сергій Єфремов. Наступного дня покійного супроводили до Києва, де у Володимирському соборі відбулася панахида. Очевидець згадував: «Такого похорону з Шевченкових, мабуть, часів не зазнала Україна. Почувалося, що ці тисячі людей зійшлися сюди не з порожньої цікавості і не з холодної повинності, а з гарячим бажанням чимось означити день національного смутку й віддати останню шану тому, хто так багато зробив для рідного краю. Багато людей плакало.»

Крім того, у вирі бойових дій за українську незалежність у Волочиську кілька разів побував чи не найвідоміший діяч Визвольних змагань – голова Директорії та Головний отаман Дієвої армії УНР Симон Петлюра. Також відомо, що містечко відвідували  такі відомі культурні діячі як Іван Франко і Леся Українка. Але про це – в інших публікаціях.

За матеріалом volochysk.com.ua