Хмельницький музей-студія фотомистецтва

7 вересня 2010 року відкрито Хмельницький музей-студію фотомистецтва, який розмістився  у приміщенні історичної пам’ятки архітектури міста, побудованому на власні кошти Нафтулою Вассерманом  у 1910 – 12 роках.

Музей фотомистецтва є першим та єдиним в Україні.  У музейних вітринах виставлено колекцію, що налічує понад 2500 експонатів (фотоапарати, об’єктиви, збільшувачі, експонометри та інше приладдя), які ілюструють розвиток фотографії та виробництва фотоапаратів  за період з кінця XIX  до кінця XX століття. Колекцію довгий час збирав директор музею, хмельницький фотомайстер Костянтин Жданов.  Також, у ній представлено чимало давніх негативів, літографій, фотографій,  які зберегли для нас вигляд нашого міста та його мешканців.

У фойє знаходиться постійно діюча експозиція «Проскурівські фотографи кінця ХІХ – початку ХХ ст» та «Старе-нове місто». На  фотографіях зображені визначні місця нашого міста, будинки, вулиці та міські пейзажі. Чорно-білі фотографії – це минуле нашого міста, а кольорові – це наше сьогодення. Переглядаючи ці світлини, можна зробити порівняння: які зміни відбулися у місті.

У мистецькій галереї регулярно проводяться нові фотовиставки Міжнародних фотоконкурсів, салонів художньї фотографії та найкращих фотохудожників з різних міст України, відомих не тільки у нашій країні, але й далеко за її межами. За досить короткий час існування музею було проведено більш ніж 60 стаціонарних виставок фотографії.

Звісно, найцікавішою експозицією музею є постійно діюча виставка старовинного фотообладнання, серед якого є практично усі фотоапарати, що серійно випускалися у Радянському Союзі, багато фотокамер світових виробників, починаючи від кінця ХІХ століття до ери цифрової фотографії. Є професійна техніка, аматорські фотоапарати, виїзні комплекти фотографа та камери для студійної зйомки, прилади для друку фотографій, спецтехніка для аерофотозйомки, медичних та наукових дослідів. Широко представлені українські виробники фотоапаратури: Київський завод  “Арсенал” (з 1947 р.) та Харківський завод “ФЕД”(з 1933 р). Серед великої кількості фотоапаратів є дуже цінні та раритетні зразки. Це фотоапарат ФЕД за порядковим номером 1252, який було виготовлено у 1934 році.  Саме у цьому році і розпочалася історія    українського серійного виробництва фотоапаратів , коли у місті Харків на дитячій трудкомуні ім. Ф. Е. Дзержинського налагодили  випуск фотоапаратів “ФЕД” першої моделі (усього у 1934 році було виготовлено 1800 фотоапаратів). В колекції є: відомий німецький фотоапарат “Лейка” (модель ІІІ), ФТ-2 (фотоапарат Токарєва) для панорамної зйомки, найменший дзеркальний фотоапарат  “Нарцис”, німецька студійна камера кінця ХІХ століття з розміром кадру 30х40 см., карданна павільйонна камера з електронним керуванням “Ракурс-672”  та багато інших.

Panorama Photo-Muzeum 9

Велику цікавість у відвідувачів викликає виставка старовинних фотографій. Всі світлини є оригінальними, виконані в різний період (кінець ХІХ — перша половина ХХ століття) та різних розмірів (від 6х9 до 50х70 см). Перегляд цих світлин дає унікальну можливість подорожі у часі: побачити різні верстви населення (робітники, ремісники, прості селяни, купці, військовослужбовці, інтелігенція та дворянство), роздивитись цікаві типажі, характерні для свого часу костюми, зачіски, прикраси. Хмельничани та гості міста можуть оцінити майстерність фотографів початку ери фотографії з її мінімальними, недосконалими засобами і технічними можливостями, коли просто різка фотографія була справжнім дивом. Простота виконання світлин досі захоплює та дивує як простих відвідувачів, так і професійних фотографів.

Жителі та гості міста мають можливість зробити художнє фото та скористатись іншими видами фотопослуг у студії, яка діє при музеї.

З кожним днем музей набуває популярності серед поціновувачів фотомистецтва, тим самим прославляючи наше місто.