Садиба генерала, мирового судді та міського голови у Хмельницькому
Садиба по вулиці Героїв Маріуполя у Хмельницькому – одна з небагатьох будівель, яка майже без змін збереглась до наших часів. Вона була побудована у 1901 році у витриманому стилі модерн. Історія споруди досить цікава: вона належала генералу, мировому судді та міському голові в одному обличчі.
Одноповерховий будинок з оздобленим фасадом, округлими вікнами та пластичними архітектурними елементами побудував генерал-лейтенант Кондратій Кондрацький Калістратович, який згодом став почесним мировим суддею тодішнього Проскурова.
“Більше того, коли почалася Перша світова війна (1914 р.), царська влада вирішила, що міську владу у прифронтових містах, одним з яких був Проскурів, мають очолювати колишні або діючі військові. І цей генерал Кондрацький став у 1915 році міським головою”, – розповідає учений секретар Хмельницького обласного краєзнавчого музею Сергій Єсюнін.
Проте ефективно очолювати місто йому не вдалося. Адже з початку Першої світової будинок перейшов у військове відомство, а в роки Української революції (1919 р.) там розмістилася пресова квартира Січових Стрільців.
Справа в тому, що корпус Січових Стрільців – велике військове формування, яке дбало про ідеологію своїх бійців і тому видавало власну газету. Видання мало назву “Стрілецька думка”. Керував ним відомий історичний діяч Євген Коновалець. Газет видали близько 60-ти примірників. Деякі з них збереглись досьогодні.
“Є вони (газети) і у Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї, і в Державному архіві Хмельницької області. І там чатко можна побачити, що адраса друкарні і редакції – вулиця Старобульварна, 18 – саме ця будівля”, – розповідає Сергій Єсюнін.
На згадку про історичну цінність у 2017 році на будинку встановили пам’ятну дошку політичному діячу. Нині історична спадщина збережена у гарному стані. Зараз це адміністративний будинок.
Детальніше – у сюжеті телеканалу Перший Подільський