Хмельницький став прихистком для врятованих картин донецьких митців

Евакуйовані волонтерами твори митців із Бахмута, Краматорська, Слов’янська, Святогірська та інших міст Донеччини представлені на виставці у Хмельницькому обласному художньому музеї (ХОХМ) “Схід. Рівень Свободи”.

Понад 300 полотен вдалось евакуювати завдяки волонтерам громадської організації “Все буде добре”, яку заснував уродженець міста Краматорськ підприємець та громадський діяч Ярослав Бойко. Він розповідає, що спочатку картини переправили евакуаційним транспортом до Дніпропетровського музею. Там полотна зберігалися  деякий час. Однак через нестабільну ситуацію в регіоні директорка Донецького обласного художнього музею Олена Фідря звернулася до волонтерів з проханням евакуювати твори мистецтва до Хмельницького обласного художнього музею. В середині серпня картини вже були на Хмельниччині.

“Всі полотна, які можна було вивезти, вдалося евакуювати. Залишити їх в зоні бойових дій ми не мали, як-то кажуть, “для себе внутрішнього дозволу”, адже вороги могли їх знищити. Ми не хочемо допустити такого, як, наприклад, було в Маріуполі, коли росіяни різали та палили полотна”, — стверджує Ярослав Бойко.

 

Тож тепер картини художників зі сходу — тимчасові експонати виставки на заході. Після перемоги евакуйовані картини повернуться додому.

“Всі ці полотна – не власність музею, а приватна власність митців. Зрозуміло: чекати організованої допомоги від держави їм взагалі не доводиться. Адже ці картини фактично лежали в майстернях художників. Це їхня власність, їхнє творче життя. Вони по 20-30 років працюють в мистецтві й нині в їхніх майстернях зібралося багато творів. Це Сергій Садчиков, Андрій Кутана, Тарас Дудка, Володимир Трутко та інші донецькі живописці, які сьогодні в своєму мистецтві на нашій культурній мапі представляють Донеччину. Тому наш музей запропонував стати прихистком для творів приватної власності донецьких митців. Адже ми повинні допомогти їх зберегти”— зазначила виконувачка обов’язки директора Хмельницького обласного художнього музею Олена Михайловська.

 

На виставці представлено картини 15 митців різних поколінь. Частина з них вимушено покинула рідний регіон ще у 2014 році, решта – в часи повномасштабного вторгнення. Представлені картини переважно присвячені Донеччині. Кожен із художників має свій стиль та вподобання. Тут і характерні лише для Донецького краю пейзажі, і знаковий витвір Андрія Кутани із Маріуполя “Святогірська лавра”, яку було пошкоджено росіянами під час обстрілів, і експресивні полотна на шахтарську тематику “бахмутського Ван Гога” Сергія Садчикова, і мозаїчні картини експериментатора Тараса Дудки зі Слов’янська…

За словами Олени Михайловської, надалі в ХОХМ планують проводити персональні виставки донецьких митців, щоб показати їх усім поціновувачам мистецтва.

“За 36 років роботи Хмельницького музею у нас жодного разу не було такої репрезентативної виставки мистецтва Донеччини. Якби це безглуздо не звучало, однак це так: через війну ми надолужили те, що було упущено за 36 років. В Україні персональні виставки окремих митців може й були, але такої виставки, яка відкрилася зараз, це вперше. На Хмельниччині в нашому музеї в тому числі”, — підкреслює Олена Михайловська.

 

Всі охочі можуть відвідати виставку художників сходу безкоштовно до 1 жовтня.

Фото: Вільне радіо