Найбільша в Україні колекція казанків Римської імперії знаходиться у музеї на Хмельниччині
Найбільшу колекцію в Україні казанків Римської імперії зберігають у фондах Державного історико-культурного заповідника “Меджибіж” на Хмельниччині.
З чого виготовлені казанки, кому належали, як опинилися на території України та для яких цілей використовувалися, розповів директор заповідника Олег Погорілець, – пише Суспільне Хмельницький.
Як розповів науковий співробітник заповідника Олександр Надвірняк, дана колекція казанків часів древнього Риму є унікальною.
“Унікальна тому, що вони не повинні бути на наших територіях. Тобто територій, які були зараховані до територій проживання варварських племен. Це група римського бронзового посуду типу “Хером”, які входять в склад трупоспалень”.
Казанки, зі слів науковця, виготовлені ремісницьким способом: “Виготовлений з латуні й раніше він блищав, як золотий. В основному до складу трупоспалень входять речі зумисне деформовані. Але цей, на диву гарно зберігся. Нам пощастило, оскільки збереглися його форми. В середині можна побачити залишки тогочасної тканини”.
Питання для чого у Римській імперії використовували казанки є відкритим, сказав Олександр Надвірняк.
“Одна категорія дослідників говорить, що це був казанок для приготування їж. На сьогодні в нас є інша думка, оскільки до комплекту набору входили тази, миски, черпаки й цідилка. Тобто, це були речі, які використовувалися при виготовленні напоїв. І на нашу думку робили в них вино, яке ймовірно використовували для лікувальних потреб”.
Артефакти різні за розмірами, сказав Олександр Надвірняк: “Є більші, є зовсім невеличкі — на пів літра, на літр, якщо говорити про об’єм”.
Колекція давньоримських казанків у заповіднику є найбільшою в Україні, розповів директор Олег Погорілець.
“Є такі казани, які носили легіонери. Вони знайдені в шести областях, які показують ареал розповсюдження певної групи людей які були власниками цих казанків. На нашу думку, це були вожді черняхівських поселень, племен, які тут жили. Зрозуміло, вони мали досвід служби в римській армії й після закінчення служби вони поверталися”.
За словами Олександра Надвірняка, він був співавтором видання каталогу з опису 40 поховальних комплексів на території України, де були знайдені казанки. Всього у колекції заповідника зберігають пів сотні казанків Римської імперії.