У Державному архіві на Хмельниччині зберігається документ про освіту автора всесвітньо відомого “Щедрика”
13 грудня Україна відзначала 147 років з дня народження Миколи Леонтовича – автора всесвітньо відомого “Щедрика”. Важко уявити, але Україна подарувала усьому світу гімн Різдва. Напередодні свята він лунає в кожному домі – створює казкову атмосферу, дарує надію та повертає в дитинство. Микола Дмитрович народився на Поділлі. У Державному архіві Хмельницької області досі зберігається документ про його освіту, здобуту в Подільській духовній семінарії.
Український композитор, хоровий диригент, піаніст, педагог, збирач музичного фольклору та громадський діяч народився 13 грудня 1877 в селі Монастирок, Брацлавського повіту, Подільської губернії.
1892 року Леонтович вступив до Подільської духовної семінарії в Кам’янці-Подільському, де вивчав теорію музики та хоровий спів, опанував скрипку, фортепіано, деякі духові інструменти, почав обробляти народні мелодії, беручи за взірець обробки Миколи Лисенка. Його творча спадщина налічує понад 200 обробок українських народних пісень, два оригінальні твори на слова М. Вороного і незакінчену оперу «На русалчин Великдень» та близько 200 творів різної форми у жанрі церковної музики.
Цікаво, що “Щедрик” був одним із тих творів, над якими Микола Леонтович працював все своє життя. І п’ята, остання, редакція вийшла 1919 року.
Уперше “Щедрик” було виконано хором Київського університету 1916 року. Одразу після цього ім’я Миколи Леонтовича стало відоме не лише в Україні, але й по всьому світу.
За висловом Кирила Стеценка:
“Він — ніби різьбяр у музиці, що творить найтонші музичні вартості, неначе мережива із шовку. Його техніка … настільки «ажурна», ніби тонка різьба із золота, прикрашена самоцвітним камінням. Леонтович бере невеличку річ … і так вичеканить, що просто диву даєшся: маленьку простеньку мелодію він розгорне на широку картину з безліччю найрізноманітніших фарб”.
Мелодія, яка підкорила весь світ
“Щедрик” – не колядка, а давня українська обрядова пісня, яку зазвичай співали навесні, коли поверталися ластівки. Щедрівки в Україні виконували ще до прийняття християнства, а Новий рік тоді зустрічали в березні. Текст пісні Микола Леонтович взяв зі збірника, що був опублікований фольклористами на Поліссі.
Щодо походження мелодії “Щедрика”, однозначних відомостей немає. На думку дослідників, першоджерело могло належати до старовинних зразків українського фольклору. Ймовірно, Микола Леонтович почув його у дитинстві, коли був на Поділлі.
Композитор працював над створенням “Щедрика” мало не все життя. За словами Ольги Прокопенко, було п’ять редакцій. Перша – написана у 1901 – 1902, друга – 1906 – 1908 роках.
13 грудня народився автор всесвітньовідомого “Щедрика” подільський композитор Микола Леонтович
Микола Леонтович був задоволений своїм твором лише після четвертої редакції (1916 рік). Лише тоді він дозволив його виконати. Вперше це зробив студентський хор у Києві на різдвяні свята 1916 року в університеті Святого Володимира.
У 2018 році Українська Народна Республіка проголосила незалежність. В уряд запросили працювати Миколу Леонтовича, у музичний відділ. Поки російська армія наступала на Київ, було прийняте рішення відкривати Україну світові через культуру.
За наказом тодішнього голови Директорії УНР Симона Петлюри створили Українську республіканську капелу. Колектив на чолі з Олександром Кошицем поїхав у турне Європою та популяризував українські пісні й колядки. Це мало продемонструвати, що Україна – це окрема держава зі своєю унікальною культурою та музикою.
“Щедрик” вперше пролунав за кордоном у 1919 році у Празі. Під час гастролей на афішах доводилося виправляти, що капела не російська. Адже вже тоді ворожа пропаганда працювала над знеціненням всього українського.
У жовтні 2022 року відбувся концерт капели у Нью-Йорку на головній сцені США – Карнеґі-хол. До травня 2024 року українські музиканти продовжували гастролювати та популяризувати українську музику, а “Щедрик” був найпопулярнішим твором.
Пісню тоді почув американець українського походження Пітер Вільговський, який працював для радіо NBC. Йому так сподобався “Щедрик”, що у 1936 році він написав англомовну версію пісні – Carol of the Bells (“колядка дзвонів”).
Саме цей варіант композиції звучить на Різдво щороку у багатьох країнах світу. Пісня лунає в популярних фільмах та серіалах, використовується для каверів, реклам та загалом у популярній культурі.
Трагедія автора
У 1904 році Леонтович переїхав на Донбас, а саме, у Покровськ, де став викладачем співу й музики у місцевій школі. Він продовжував навчатися та створювати хорові обробки різних пісень (його творчий спадок складає понад 150 обробок). Композитор працював у Народній консерваторії. викладав, організовував гуртки.
Вночі 23 січня 1921 року у селі Марківка на Поділлі Миколу Леонтовича вбили. У нього з гвинтівки вистрілив росіянин, агент ЧК Афанасій Грищенко за замовленням більшовиків. Композитор не дожив кілька місяців до світового визнання.
За матеріалами фейсбук-сторінки Державного архіву Хмельницької області, uk.wikipedia.org, vitatv.com.ua