(Українська) Меджибізьку фортецю перетворять на пам’ятку світового значення

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

На Хмельниччині з початком повномасштабного вторгнення призупинили реставрацію Меджибізької фортеці. Однак у майбутньому фортецю планують перетворити на пам’ятку світового значення. Наразі йде співпраця з європейськими музеями та заповідниками для популяризації цього культурного надбання на міжнародному рівні.

Під час реставрації Меджибізької фортеці, яка розпочалася у 2015 році та тривала до початку повномасштабного вторгнення, археологи виявили цінні артефакти, серед яких: скляний кубок XVIII століття та печатка Київської митрополії XII століття.

“З початком війни фінансування робіт було призупинено, що негативно позначилося на незавершених реставраційних процесах. Частини споруди, які перебувають у стані реставрації, потребуватимуть додаткових втручань”, розповідає директор Державного історико-культурного заповідника “Меджибіж” Олег Погорілець, пише Суспільне Хмельницький.

 

У період з 2015 по 2022 рік з обласного бюджету було виділено 35 мільйонів гривень на консерваційні, протиаварійні та реставраційні заходи. Роботи проводилися у різних форматах, спрямованих на захист споруди від природних впливів.

“За три роки, за умови належного фінансування, можна було б повністю завершити реставрацію палацу Синявських XVI століття та зробити інші об’єкти доступними для туристів. Успіх залежить від фінансових ресурсів і співпраці з надійними партнерами-реставраторами, які добре знайомі з особливостями Меджибожа та пріоритетністю необхідних робіт”.

 

Директор історико-культурного заповідника поділився, що з 2015 року реставраційні роботи здійснювалися у співпраці з архітектурно-реставраційною компанією та фірмою, що виконувала технічні завдання. Вони брали участь у тендерах. Компанії залучали фахівців з інженерного обстеження, культурної спадщини та археології.

 

За словами Погорільця, у заповіднику є сектор археології та громадська організація “Постійнодіюча археологічна експедиція Меджибіж – 2000”. Разом з 2000 року проводять дослідження на території фортеці, містечка та околицях.

“Під час розкопок завжди вдається знайти щось цікаве. Окрім окремих артефактів ми також виявляємо залишки фундаментів будівель, зруйнованих у фортеці. Одним із найважливіших відкриттів стало виявлення у 2019 році фундаментів великої галереї перед палацом Синявських. Ця галерея мала парадний вхід на другий поверх, прикрашений колонами та декоративними елементами. Лише під час розкопок вдалося знайти основи цієї галереї та фрагменти колон. Завдяки цьому тепер ми можемо відтворити її вигляд і уявити, як вона виглядала в XVI столітті”.

Олег Погорілець розповів, що серед цікавих знахідок у палаці Синявських особливо вирізняється скляний кубок XVIII століття, подібних якому у світі існує лише чотири.

“Кубок складається з двох частин, з’єднаних за допомогою різьби — це унікальна технологія для свого часу. Крім того, під час археологічних досліджень було виявлено чимало артефактів, починаючи від часів Трипільської культури IV тисячоліття до н. е. та матеріали, що свідчать про існування фортеці у XI–XIII століттях. Однією з найзначущіших знахідок стала печатка Київської митрополії, датована кінцем XII століття. Це відкриття зміщує першу згадку про Меджибіж на 50 років раніше, ніж відома згадка в літописах 1146 року. Таким чином, ми довели, що вже за пів століття до цього у фортеці діяла князівська канцелярія, яка отримувала листи та грамоти з Києва”.

 

 

Директор заповідника “Меджибіж” Олег Погорілець розповів про плани на майбутнє стосовно Меджибізької фортеці.

“Потрібно зробити її не лише “перлиною” Поділля, а й об’єктом світового значення. Адже такі відкриття та робота колективу відповідають найвищим міжнародним стандартам. Ми активно співпрацюємо з музеями та заповідниками Європи, беремо участь у різноманітних проєктах. Наша мета — перетворити фортецю на пам’ятку, відому не лише в Україні, а й у всьому світі”.