(Українська) У Меджибізькій фортеці продовжать дослідження підземель

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

У Державному історико-культурному заповіднику «Меджибіж» на Хмельниччині цього року продовжать досліджувати підземелля, частина з яких відкрита для відвідувачів.

Про це розповів директор заповідника Олег Погорілець, пише Укрінформ.

«Дослідженнями підземель розпочалися у 2015 році під час реставраційних робіт. Тоді була розроблена документація і проведені інженерні дослідження. Для того, щоб провести протиаварійні, а потім і реставраційні роботи, потрібно було забрати із підземель ґрунт, будівельне та побутове сміття, які там накопичувалися майже 100 років. Ми практично очистили всі підземелля під палацом та барбаканом. Залишилися ще об’єкти, де, ми сподіваємося, будуть цікаві знахідки», – зазначив Погорілець.

 

За його словами, об’єми підземель фортеці вражають. Їх відкрили для відвідувачів, аби показати, як розбудовувалася фортеця. Дітям під час екскурсій доступна частина підземель. Натомість для дорослих відкрили доступ до ділянки, де тривають реставраційні роботи вглиб 15 метрів від поверхні замку.

Як зауважив директор заповідника, таким чином, із ХХІ століття можна потрапити у ХІІІ століття, де не чутно сучасної цивілізації.

«Зараз ми визначаємо місця, де потрібно провести дослідження підземель, які засоби та скільки фізичної сили для цього потрібно, куди переміщати ґрунт. У нас в заповіднику є сектор археології, фахівці якого мають досвід і отримують відповідні дозволи для таких робіт. Ми також працюємо з волонтерами. На вихідні до нас приїжджають студенти і допомагають нам. Цих сил нам вистачить, аби дослідити і побачити, як змінювалася ситуація в підземеллях, чому, коли і ким вони були засипані та навіть яким сміттям», – додав Погорілець.

 

Усі ці роботи заповідник планує проводити власними силами. Окрім того, він подався на грант, аби отримати додаткове фінансування.

Директор заповідника також розповів, що бастіон фортеці, розміщений біля дороги, де їздять вантажні машини, перебуває у критичному стані та потребує термінових протиаварійних заходів.

Фото Олега Погорільця