(Українська) Завдяки прокуратурі збережено об’єкт культурної спадщини VІІ ст. до н.е. у Хмельницькому

Sorry, this entry is only available in Ukrainian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Окружна прокуратура міста Хмельницького звернулась до суду з позовом, аби визнати протиправною бездіяльність Департаменту інформаційної діяльності, культури, національностей та релігій Хмельницької ОВА та зобов’язати вжити заходів щодо виготовлення облікової документації на об’єкт культурної спадщини – курган VІІ ст. до н.е.

Курган, розташований на проспекті Миру в обласному центрі, відноситься до ранньої епохи залізного віку. Такі поховальні споруди є невідтворним носієм стародавньої історії України. Скіфська могила-курган має охоронний статус.

Попри те, що курган занесено до переліку щойно виявлених об’єктів культурної спадщини Хмельницької області ще у 2016 році, облікової документації на об’єкт виготовлено не було, що створювало умови до його нецільового використання.

Втрутившись у ситуацію, прокурори в суді домоглись зобов’язання уповноваженого органу з охорони культурної спадщини вчинити усі необхідні дії задля збереження об’єкта.

Наразі рішення суду виконано – уся необхідна документація виготовлена, інформують у прокуратурі.

Тут ще не проводилися розкопки, тому він залишається недослідженим.

“Наш хмельницький археолог Сергій Демидко провів зовнішнє дослідження. Втім, лише розкопки зможуть дати 100% відповідь та інформацію про курган. Але по зовнішніх ознаках та розмірах можна зробити висновки, що це дійсно скіфський курган”, — розповів краєзнавець Сергій Єсюнін.

 

За словами краєзнавця, скіфське поховання в обласному центрі відносять до культури племені скіфів-орачів. Перші згадки про нього датовані 1901 роком.

“Відповідно до замірів, зроблених у 2016 році, висота його насипу становить до 2 метрів, а діаметр — близько 20 метрів. Тобто, можна приблизно порахувати, що раніше він був мінімум втричі вищий, ніж зараз. І це доволі велике поховання”, — пояснив краєзнавець.

 

Припускають, що на місці скіфського кургану була битва з чужинцями, каже Сергій Єсюнін.

“Насип об’єкту розтягнутий у східному напрямку, на що могла вплинути забудова навколишніх житлових споруд. Заховання відносять до II—I тисячоліть до нашої ери через його розміри та розташування у високій точці”, — пояснив краєзнавець.

 

Хрест, встановлений на Скіфському кургані у Хмельницькому, листопад 2023. Фото: Суспільне Хмельницький