“Ангел скорботи” у Хмельницькому: єдиний пам’ятник політичним репресіям в Україні
![](https://turist.km.ua/wp-content/uploads/2023/11/Screenshot_5-300x230.png)
Серед хмельничан – численні жертви розкуркулення, вигадані вороги народу, шпигуни та диверсанти. Але чи не найстрашнішою сторінкою української історії – проскурівської, зокрема, став голодомор 1932-1933 років. Численних жертв ленінізму та сталінізму оплакує меморіал “Ангел скорботи” у Хмельницькому.
Бронзовий пам’ятник жертвам репресій комуністичного режиму “Ангел Скорботи” відкрили у 1998 році у сквері на розі вулиць Проскурівська та Свободи. Його скульптори – видатні митці нашого часу, народний художник України Микола Мазур та його син Богдан, архітектор Валерій Козубенко.
Створити скульптуру запропонувала тодішня міська рада ще у 1990 році, до проголошення незалежності України.
Мистецтвознавиця, членкиня НСХУ Людмила Рожко-Павленко розповідає, що у цей час Микола Мазур почав працювати над темою голодомору.
Долучилася до спільної творчої роботи і дружина митця Людмила.
Це мав бути символ – символ примирення, благородної скорботи, символ упокорення, символ надії. А, власне, було вирішено, що таким символом може бути тільки ангел. Вони (сім’я Мазурів) запропонували такий макет пам’ятника, і комісія вирішила, що це може бути. І вже в 1994 році метровий макет пам’ятника вже був готовий, – каже Людмила Рожко-Павленко.
Затвердили і матеріал виготовлення скульптури – бронза, яка найбільше підходить, оскільки багато деталей скульптури в мармурі чи граніті зробити було неможливо.
Меценатами створення монумента були різні міські організації та підприємства. На Вишневському заводі під Києвом було відлито скульптуру.
Місце для меморіалу вибрали невипадково, адже у 1910-1911 роках проскурівський купець Янкель Берлянд звів тут один із найрозкішніших будинків того часу, долю якого кардинально змінила радянщина. Цей будинок можна побачити на муралі неподалік “Ангела скорботи”.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/11/Screenshot_8-11-1024x650.webp)
Коли більшовики створили радянську владу у Проскурові, це приміщення було надане військовим відомствам. Там був штаб кавалеристів червоного козацтва, і з часом там зробили відділ НКВС. І ми знаємо, що в 30-ті роки, в часи репресій там була закатована велика кількість наших співвітчизників, – розповідає Галина Барабаш, директорка Музею історії міста Хмельницького.
Аби знищити архіви установ, які зберігалися у будинку, у 1941 році під час відступу червоної армії сама ж радянська влада прийняла рішення зруйнувати будівлю.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/11/Screenshot_1-71-1024x587.webp)
Після закінчення Другої світової війни на руїнах будинку Берлянда заклали сквер, де у 1953 році встановили пам’ятник російському письменнику Максиму Горькому, який було знесено під час встановлення української державності, в 1991 році.
А в 1997 році сквер кардинально реконструювали. У його центрі розмістили меморіал “Ангел скорботи”. Але урочисто відкрили його лише наступного року, тому що бронзовий хрест скульптури спиляли варвари, і тривалий час його заміняв дерев’яний.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/11/Screenshot_3-61-1024x593.webp)
З часу відкриття монумент є водночас символом єдності народностей, які населяли наш край і стали жертвами тоталітарного режиму. На пам’ятнику символічний напис “Мешканцям міста – жертвам репресій”.
![](https://podillyanews.com/wp-content/uploads/2023/11/Screenshot_6-27-1024x550.webp)
Автор: Ірина Салій
Детальніше дивіться у сюжеті МТРК “Місто”