Тріумфальна арка у Кам’янці, що здійснює бажання
Місто Кам’янець-Подільський на Хмельниччині – місто зі стародавньою історією, яке захоплює не лише архітектурними пам’ятками, а й легендами пов’язаними з цими спорудами.
Однією з таких пам’яток, які збереглися до нашого часу, є Тріумфальна арка, або як ще її називають місцеві «Арка бажань». Розташована вона у самому центрі Старого міста та є частиною архітектурного ансамблю Кафедрального костелу Святих апостолів Петра і Павла.
Побудувати арку вирішили католицьке духовенство та шляхта на честь візиту до Кам’янця останнього польського короля Станіслава Августа (Понятовського). Він тричі приїздив у місто. Проєкт замовили відомому архітектору Яну де Вітте.
І ось біля кафедрального католицького костелу Святих апостолів Петра і Павла побудували струнку, вишукану арку в стилі європейського бароко. На верхівці арки – вирізана із вапняку скульптура Святого Яна Непомуцена (найулюбленішого святого Станіслава Августа), а біля святого – четверо скульптурних янголят застигли у молитві.
Напис на фризі латинською оповідає, що зустрічали короля вірнопіддані пишно. Було це 11 листопада 1781 року.
Після цього у Кам’янці народилась перша легенда про те, що коли під цією аркою щиро покаятись (бо Святий Ян Непомуцен вважається покровителем сповіді) й у Бога попросити допомоги в якійсь справі, то Господь обов’язково почує прохання та допоможе.
Згодом з’явилась й друга легенда про те, що уславлена красуня того часу Софія Потоцька саме під цією аркою попросила у Станіслава Понятовського подарунок за її послуги для короля при дворі російської імператриці Катерини II.
Тут Софія і загадала, щоб цей подарунок був найкоштовніший, бо жінка вухами любить, а вуха люблять золото. І збулось бажання Софії. Подарунок вона отримала справжній королівський: 2 кг чистого золота – такою була вага сережок. Софія, звісно, їх носити не могла, але пам’ять про королівський подарунок довго зберігалась у переказах нащадків Софії Потоцької.
Минули сотні років, а кам’янчани й досі стверджують, що Тріумфальна арка справджує бажання. Згідно з інструкцією треба прикласти руки до каменю, який розташований на стіні, загадати найпотаємніше, але бажання має бути не матеріальним. І найголовніше – продумати його до деталей, чітко уявити, що мрія вже здійснилася і як ви радієте через це.
Вірять у чудодійні властивості думок під аркою біля католицького костелу Святих апостолів Петра і Павла й за межами міста.
Як приклад, напередодні президентських виборів до Кам’янця – Подільського приїздили і тодішні кандидати у президенти України, після чого Леонід Кучма очолив країну 1994 року, а Віктор Ющенко 2004-го. Не оминув арку бажань і нинішній президент України Володимир Зеленський.
Хтозна, чи арка їм допомогла, чи ще які сили…
Джерело: Вечірній Кам’янець